Svatý Otec – František

Arcibiskup pražský a primas český Jan Graubner

Kladenský vikariát

Doporučujeme

MISÁL

LITURGIE

Fotogalerie farnosti

rajce.net | místo pro vaše fotografie

VÝROČÍ STAVEBNÍKA ROZDĚLOVSKÉHO KOSTELA ARCIBISKUPA FRANTIŠKA KORDAČE

V Katolickém týdeníku (3/2022) vyšel zajímavý článek historika Marka Šmída u příležitosti 170. výročí narození pražského arcibiskupa Františka Kordače (* 11. 1. 1852) –  PRIMAS MLADÉHO ČESKOSLOVENSKA. A je to právě naše farnost, která je této osobnosti české katolické církve vděčná za to, že v Rozdělově vůbec stojí kostel; ten vznikal společně se stavbou budovy pražského semináře podle návrhu architekta Františka Havleny ...

 

Když listujeme tehdejšími archivními prameny, korespondencí uloženou v archivu pražského arcibiskupství a sledujeme to urputné úsilí o stavbu kostela pro Rozdělov, když rozdělovští věřící byli vyhnáni z kaple, jež byla zřízena v rozdělovské škole... můžeme si položit otázku, jak jsme na tom s naším vztahem k našemu farnímu kostelu dnes... nezůstáváme naším předkům přece jen "něco" dlužni? ...

O dějinách rozdělovského kostela a vztahu arcibiskupa Františka Kordače více zde