Svatý Otec – František

Arcibiskup pražský a primas český Jan Graubner

Kladenský vikariát

Doporučujeme

DONÁTOR – podpora nejen kněží v arcidiecézi

MISÁL

LITURGIE

Fotogalerie farnosti

rajce.net | místo pro vaše fotografie

Římskokatolická farnost u kostela sv. Václava Kladno-Rozdělov

sv. František Saleský na Noci kostelů 2023 v rozdělovském kostele

Aktualizováno Sobota, 03 Červen 2023 19:27 Napsal uživatel Vladimír Přibyl Pátek, 02 Červen 2023 21:06

O letošní Noci kostelů měl návštěvník rozdělovského chrámu možnost spatřit po dlouhé době dva obrazy – sv. Františka Saleského a sv. Doroty – z kostela sv. Václava v Dřetovicích. V roce 1913 je zde objevil světící biskup Antonín Podlaha, který už tehdy uvažoval, že se původně nacházely v konventním chrámu sv. Salvátora při klášteře pavlánů na Starém Městě pražském, po jeho zrušení byly oltářní architektury získány do kostela sv. Václava v Dřetovicích, kde nahradily starší oltáře.

V roce 1991 byl při loupeži v kostele vážně poškozen obraz sv. Františka Saleského, následně se jej podařilo zrestaurovat Františkem Sedlákem a poté veřejnosti představit na výstavě Monumenta rediviva v kladenském zámku v roce 1993. Po té byla obě plátna uložena ve farním depozitáři.

Při restaurování obrazu v roce 1993 se odhalily další okolnosti vzniku oltáře. Ten podle nápisu na rubu originálního plátna dal v roce 1685 zhotovit Maxmilián Ras na památku své zesnulé matky Doroty – plátno se sv. Dorotou bylo umístěno v nástavci oltáře. Jedná se o znamenité barokní dílo neznámého – patrně pražského malíře – druhé poloviny 17. století.

Číst dále: sv. František Saleský na Noci kostelů 2023 v rozdělovském kostele

 

Vycházejí svatodušní Prameny

Aktualizováno Sobota, 20 Květen 2023 17:44 Napsal uživatel P. Jaroslav Kučera Sobota, 20 Květen 2023 17:28

Letošní svatodušní Zpravodaj k nám v úvodu hovoří perem pana faráře o síle Ducha svatého v našich životech. Zaznamenává vydařenou farní pouť do Hájku, na 3 otázky... odpovídá Jakub Karel Berka OPraem, farář od Sv. Ludmily na Královských Vinohradech, historické fotografie, na kterých se možná poznáte, vám připomenou zajímavé aktivity minulých let. Připomíná významné životní jubileum "95" pana B. Hladíka, doporučuje knihu Bílá voda a velmi milými jsou slova našich biřmovanců. Uvádí aktivity nejbližšího období --- za redakční radu PRAMENŮ Helena Raifová

K nahlédnutí zde

 

   

Vycházejí postní a velikonoční Prameny

Aktualizováno Úterý, 21 Únor 2023 19:51 Napsal uživatel P. Jaroslav Kučera Úterý, 21 Únor 2023 19:47

--- POSTNÍ A VELIKONOČNÍ PRAMENY --- Titulní stranu farního zpravodaje Prameny zdobí dětská kresba, kterou připravila katechetka Eliška Vrbová. Je to snaha o autentický přínos ze života farnosti. Význam postního období přibližuje pan farář Kučera. Dále si můžete přečíst info z jednání pastorační rady, zajímavosti o filiálním kostele v Dřetovicích, o setkání vikariátu s arcibiskupem Janem Graubnerem ve Slaném. Na 3 otázky nám odpověděl mons. Václav Malý, pomocný biskup pražský. Upoutávka na zajímavou knihu "Dobro a zlo 21. století" od Marka Orko Váchy. Konečně také avizo na Noc kostelů 2023. Helena Raifová

Ke stažení zde

   

--- ZŮSTAT ČLOVĚKEM --- postní obnova farnosti proběhne 4. března

Aktualizováno Sobota, 04 Únor 2023 20:32 Napsal uživatel P. Jaroslav Kučera Pondělí, 30 Leden 2023 14:10

Zveme na sobotní zastavení v době postní – krátkou duchovní obnovu – s premonstrátem P. Jakubem Karlem Berkou O. Praem, který jako motto setkání uvádí Zůstat člověkem ... trojí pohled v nás.

V sobotu 4. března zahájíme postní setkání mší svatou v 8.30, poté bude čas na společnou kávu. Následovat budou dvě promluvy P. Jakuba Berky O. Praem v učebně farnosti. Předpokládáme ukončení kolem 12. hodiny.

Další informace P. Jaroslav Kučera (tel. 312 264 513, Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript ); zájemci ať se prosím přihlásí v sakristii nebo přímo u P. Jaroslava Kučery.

Číst dále: --- ZŮSTAT ČLOVĚKEM --- postní obnova farnosti proběhne 4. března

   

--- Pozapomenutá svatováclavská památka --- kostel v Dřetovicích

Aktualizováno Úterý, 17 Leden 2023 10:11 Napsal uživatel Vladimír Přibyl Neděle, 15 Leden 2023 17:29

Cestou autem z Prahy do Slaného, pár kilometrů za sjezdem do Kladna, nás upoutá dominantní silueta věže kostela, který se tyčí na vrchu nad starobylým Pilským mlýnem. Málokdo ví, že jde o pozůstatek zaniklé vsi Kralovice s tvrzí a také, že se dnes jedná o kostel rozdělovské farnosti.

O jeho záchranu rozdělovská farnost usiluje po řadu let; první kroky v tomto směru učinil v roce 1994 P. Bořivoj Bělík (†2012), v posledních letech zde proběhla náročná obnova krovu a položení nové krytiny (2019). Následovala oprava střechy věže neustále ohrožované silným větrem a soklových omítek (2022).

Číst dále: --- Pozapomenutá svatováclavská památka --- kostel v Dřetovicích

   

Strana 7 z 56

<< Začátek < Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Další > Konec >>