Svatý Otec – František

Arcibiskup pražský a primas český Jan Graubner

Kladenský vikariát

Doporučujeme

MISÁL

LITURGIE

Fotogalerie farnosti

rajce.net | místo pro vaše fotografie

Vítejte na webu Římskokatolické farnosti u kostela sv. Václava Kladno-Rozdělov

Obnovený kříž u rozdělovského kostela

Pozor, otevřeno v novém okně. PDFTiskEmail

Aktualizováno Úterý, 08 Listopad 2011 19:00 Napsal uživatel Administrator Pátek, 22 Duben 2011 00:00

U příležitosti letošních Velikonoc byl obnoven památný kříž, který stojí u rozdělovského kostela. Když byla v roce 1924 zrušena školní kaple, tak to bylo právě toto místo, říkalo se zde U křížku, kde byly v roce 1925 položeny základy nového kostela sv. Václava. Kříž byl vztyčen v roce 1886 a stál na samém okraji tehdejší obce, v polích. Na jaře se zde patrně shromažďovali věřící z Rozdělova na začátku pobožností Křížových dnů, které se konali tři poslední dny před Nenebevstoupením Páně, aby si vyprosili dobrou úrodu a odvrátili od obce hrozby války, nemocí a dalších neštěstí … Dnes je místem krátkého zastavení a vzdání úcty k Ukřižovanému … Klaníme se ti Pane Ježíši Kriste, tady i ve všech tvých kostelích na celém světě, a chválíme tě, neboť svým svatým křížem jsi vykoupil svět …modlitba sv. Františka z Assisi († 1226)

 

 

 

18. březen - XX. Farní beseda - tentokrát s převorem Petrem Glogarem OCD

Pozor, otevřeno v novém okně. PDFTiskEmail

Aktualizováno Neděle, 19 Červen 2011 11:14 Napsal uživatel Administrator Středa, 23 Březen 2011 00:00

Dorůstání do zdravé dospělosti muže a ženy, tak se jmenovala další farní beseda, tentokrát s převorem bosých karmelitánů ve Slaném P. Petrem Glogarem OCD, která proběhla v pátek 18. března. Po koncelebrované bohoslužbě milý host účastníkům setkání nejdříve naznačil vývoj člověka ve vztahu k rodičům, podtrhl dynamiku tohoto procesu a naznačil i různá rizika. V druhé části toto schéma svým způsobem aplikoval na duchovním vývoji jedince – od chaotického přístupu k duchovním hodnotám, přes uplatňování normy. Dále uvedl, že je běžné, že každý prochází jistým obdobím skepse - která však může, po jejím překonání, naopak posílit duchovní zakotvení, přičemž vytouženým cílem je období, která nazval mystickým – to vyniká v harmonii a v jedinečném vztahu k duchovním hodnotám. Instruktivní a také zábavné bylo demonstrování duchovního růstu muže a ženy, při kterém názorně využil několik účastníků besedy …snímky Jan Žofák.

Další obrázky zde

 

   

Vzpomínka na biskupa Ladislava Alberta Hlada

Pozor, otevřeno v novém okně. PDFTiskEmail

Aktualizováno Neděle, 12 Červen 2011 11:17 Napsal uživatel Administrator Pondělí, 21 Březen 2011 00:00

 

Dne 3. února jsme si připomněli sto tři let od jeho narození. V dobách pronásledování církve byl svým příkladným životem oporou pro kněze i laiky. Pamětníci největšího pronásledování církve v padesátých letech pomalu vymírají a je velká škoda, že se na tak význačného kněze a biskupa mučedníka v naší zemi téměř zapomnělo. Narodil se 3. února 1908 v Plzni. Pocházel z velmi chudých poměrů, otec mu brzy zemřel a jeho velkým dobrodincem během studií byl pan profesor Josef Limpouch. V letech 1926 – 1930 studoval na Bohoslovecké fakultě Karlovy univerzity v Praze, kde byl jeho profesorem pozdější kardinál Josef Beran. Na kněze byl vysvěcen v Praze 6. července 1930 arcibiskupem Františkem Kordačem.

Číst dále: Vzpomínka na biskupa Ladislava Alberta Hlada

   

Nové číslo farního časopisu Prameny

Pozor, otevřeno v novém okně. PDFTiskEmail

Aktualizováno Neděle, 06 Březen 2011 17:04 Napsal uživatel Tomáš Mandlík Neděle, 06 Březen 2011 00:00

Další číslo farního časopisu Prameny je v první části věnováno svátosti křtu tak, jak nás k tomu vybízí první rok z tříleté přípravy na 1150. výročí příchodu sv. Cyrila a Metoděje. Vedle společného zamyšlení nad duchovním dosahem této svátosti …S hořící svící v ruce … seznámí čtenáře i s jedinečnou středověkou symbolikou jedné památné křtitelnice z našeho vikariátu …Křest - koruna nesmrtelnosti. Náš pravidelný rozhovor jsme zaměřili tematicky, a to k roku sv. Anežky České; putovali jsme do konventu Křížovníků s červenou hvězdou a navštívili P. Jaroslava Ptáčka … Od Karlova mostu. V časopise se zastavíme u zpěvu chorální antifony z liturgie Zeleného čtvrtku Ubi caritas et amor, kterou zhudebnil Maurice Duruflé; náš chrámový sbor tuto skladbu uvede v rozdělovské premiéře snad právě na Zelený čtvrtek. Časopis připomene také památnou návštěvu pomocného biskupa mons. Karla Herbsta v Libušíně a setkání s ním při farní besedě v Rozdělově. Čtenář zde nalezne další zprávy z farnosti a užitečné kalendárium. Ke stažení ve formátu PDF (1,13 MB) … zde

   

Josef Hřebík • Slovo Boží a slovo lidské (VI.)

Pozor, otevřeno v novém okně. PDFTiskEmail

Aktualizováno Úterý, 28 Červen 2011 17:38 Napsal uživatel Administrator Pondělí, 11 Srpen 2008 22:13

 

Šesté setkání nad knihami Písma svatého Starého zákona bylo věnováno žalmům, knize, která doprovází křesťana každý den – při mešní liturgii, při liturgii hodin.

V úvodní části připomněl Josef Hřebík význam modlitby žalmů, kterými odpovídá člověk na Boží dar … pět knih Mojžíšových – pět knih žaltáře. Naznačil, že žalmy jsou jak Boží slovo, tak jsou modlitbou lidu, odpověď na Boží slovo.

Poté předložil posluchačům jeden z pohledů na žaltáře, který přirovnal k průběhu dne – jak se v textu žalmů uplatňuje světlo a tma – můžeme tak přirovnat • 1. knihu (Žl 1-41) k noci • 2. knihu (Žl 42-72) k úsvitu • 3. knihu (Žl 78-89) k poledni • 4. (Žl 90-106) k odpoledni • a 5. knihu (Žl 107-150) k večeru. Studie - Od tmy ke světlu v žalmech - ke stažení zde (stať vyšla v roce 2001 v Poslu z Budče č.18, který byl věnován baroknímu umění - umění světla a stínů).

 

Číst dále: Josef Hřebík • Slovo Boží a slovo lidské (VI.)

   

Strana 49 z 52

<< Začátek < Předchozí 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 Další > Konec >>