Svatý Otec – František

Arcibiskup pražský a primas český Jan Graubner

Kladenský vikariát

Doporučujeme

DONÁTOR – podpora nejen kněží v arcidiecézi

MISÁL

LITURGIE

Fotogalerie farnosti

rajce.net | místo pro vaše fotografie

Vítejte na webu Římskokatolické farnosti u kostela sv. Václava Kladno-Rozdělov

Vzpomínka na biskupa Ladislava Alberta Hlada

Pozor, otevřeno v novém okně. PDFTiskEmail

Aktualizováno Neděle, 12 Červen 2011 11:17 Napsal uživatel Administrator Pondělí, 21 Březen 2011 00:00

 

Dne 3. února jsme si připomněli sto tři let od jeho narození. V dobách pronásledování církve byl svým příkladným životem oporou pro kněze i laiky. Pamětníci největšího pronásledování církve v padesátých letech pomalu vymírají a je velká škoda, že se na tak význačného kněze a biskupa mučedníka v naší zemi téměř zapomnělo. Narodil se 3. února 1908 v Plzni. Pocházel z velmi chudých poměrů, otec mu brzy zemřel a jeho velkým dobrodincem během studií byl pan profesor Josef Limpouch. V letech 1926 – 1930 studoval na Bohoslovecké fakultě Karlovy univerzity v Praze, kde byl jeho profesorem pozdější kardinál Josef Beran. Na kněze byl vysvěcen v Praze 6. července 1930 arcibiskupem Františkem Kordačem.

Číst dále: Vzpomínka na biskupa Ladislava Alberta Hlada

 

Nové číslo farního časopisu Prameny

Pozor, otevřeno v novém okně. PDFTiskEmail

Aktualizováno Neděle, 06 Březen 2011 17:04 Napsal uživatel Tomáš Mandlík Neděle, 06 Březen 2011 00:00

Další číslo farního časopisu Prameny je v první části věnováno svátosti křtu tak, jak nás k tomu vybízí první rok z tříleté přípravy na 1150. výročí příchodu sv. Cyrila a Metoděje. Vedle společného zamyšlení nad duchovním dosahem této svátosti …S hořící svící v ruce … seznámí čtenáře i s jedinečnou středověkou symbolikou jedné památné křtitelnice z našeho vikariátu …Křest - koruna nesmrtelnosti. Náš pravidelný rozhovor jsme zaměřili tematicky, a to k roku sv. Anežky České; putovali jsme do konventu Křížovníků s červenou hvězdou a navštívili P. Jaroslava Ptáčka … Od Karlova mostu. V časopise se zastavíme u zpěvu chorální antifony z liturgie Zeleného čtvrtku Ubi caritas et amor, kterou zhudebnil Maurice Duruflé; náš chrámový sbor tuto skladbu uvede v rozdělovské premiéře snad právě na Zelený čtvrtek. Časopis připomene také památnou návštěvu pomocného biskupa mons. Karla Herbsta v Libušíně a setkání s ním při farní besedě v Rozdělově. Čtenář zde nalezne další zprávy z farnosti a užitečné kalendárium. Ke stažení ve formátu PDF (1,13 MB) … zde

   

Josef Hřebík • Slovo Boží a slovo lidské (VI.)

Pozor, otevřeno v novém okně. PDFTiskEmail

Aktualizováno Úterý, 28 Červen 2011 17:38 Napsal uživatel Administrator Pondělí, 11 Srpen 2008 22:13

 

Šesté setkání nad knihami Písma svatého Starého zákona bylo věnováno žalmům, knize, která doprovází křesťana každý den – při mešní liturgii, při liturgii hodin.

V úvodní části připomněl Josef Hřebík význam modlitby žalmů, kterými odpovídá člověk na Boží dar … pět knih Mojžíšových – pět knih žaltáře. Naznačil, že žalmy jsou jak Boží slovo, tak jsou modlitbou lidu, odpověď na Boží slovo.

Poté předložil posluchačům jeden z pohledů na žaltáře, který přirovnal k průběhu dne – jak se v textu žalmů uplatňuje světlo a tma – můžeme tak přirovnat • 1. knihu (Žl 1-41) k noci • 2. knihu (Žl 42-72) k úsvitu • 3. knihu (Žl 78-89) k poledni • 4. (Žl 90-106) k odpoledni • a 5. knihu (Žl 107-150) k večeru. Studie - Od tmy ke světlu v žalmech - ke stažení zde (stať vyšla v roce 2001 v Poslu z Budče č.18, který byl věnován baroknímu umění - umění světla a stínů).

 

Číst dále: Josef Hřebík • Slovo Boží a slovo lidské (VI.)

   

Františkánský klášter v Hájku v roce 2011

Pozor, otevřeno v novém okně. PDFTiskEmail

Aktualizováno Středa, 15 Květen 2024 13:34 Napsal uživatel Vladimír Přibyl Pátek, 11 Únor 2011 00:00

I letos ožije poutní místo kladenského vikariátu františkánský klášter v Hájku s loretánskou kaplí řadou poutí a společných setkání, poutní sezónu zahájíme v sobotu 30. 4. Vyvrcholením pak bude hlavní hájecká pouť v sobotu 10. září, kdy v Hájku přivítáme pražského arcibiskupa Dominika Duku. Tradičně se již uskuteční odpustková pouť na svátek Porciunkule – Panny Marie Andělské v úterý 2. 8. Naše farnost je také zvána na mši v sobotu 20. 8., kdy liturgii ze Slavnosti Nanebevzetí Panny Marie bude předsedat P. Jaroslav Kučera. Pro zájemce historie regionu připomínáme, že loni vyšla publikace o františkánském klášteře v Hájku. Plakátek letošních poutních setkání v Hájku ke stažení.

Několik snímků z hájeckých setkání

   

Farní beseda s biskupem Karlem Herbstem

Pozor, otevřeno v novém okně. PDFTiskEmail

Aktualizováno Pondělí, 21 Březen 2011 21:17 Napsal uživatel Administrator Neděle, 30 Leden 2011 00:00

Na první letošní farní besedu přijal pozvání pomocný biskup pražský msgre. Karel Herbst. V homilii při mši svaté navázal na čtení z evangelia (Mk 4,26-34) a promluvil o přítomnosti božího království mezi námi. V následné besedě zdůraznil význam svátosti manželství a důležitosti modlitby, která není nikdy "nadbytečná", i když se to může – viděno „očima časnosti“ – tak jevit. Zastavil se u současné pastorace jeho spolubratrů z řeholního společenství Salesiánů Dona Bosca a na závěr přiblížil program letošních setkání u příležitosti 800. výročí narození sv. Anežky České. Snímky od Jana Žofáka. Více fotografií v galerii

 

 

   

Strana 54 z 57

<< Začátek < Předchozí 51 52 53 54 55 56 57 Další > Konec >>