Svatý Otec – František

Arcibiskup pražský a primas český Jan Graubner

Kladenský vikariát

Doporučujeme

DONÁTOR – podpora nejen kněží v arcidiecézi

MISÁL

LITURGIE

Fotogalerie farnosti

rajce.net | místo pro vaše fotografie

Vítejte na webu Římskokatolické farnosti u kostela sv. Václava Kladno-Rozdělov

Pátek 19. listopadu – Řeckokatolická církev, její historie a spiritualita

Pozor, otevřeno v novém okně. PDFTiskEmail

Aktualizováno Pátek, 19 Listopad 2010 21:04 Napsal uživatel P. Jaroslav Kučera Sobota, 06 Únor 2010 18:01

V pořadí již 17. beseda proběhla pátek 19. listopadu, tentokrát s Mons. Milanem Hanušem – Řeckokatolická církev, její historie a spiritualita.

Mons. Mgr. Milan Hanuš, generální vikář Apoštolského exarchátu řeckokatolické církve v České republice; studoval na Římskokatolické Cyrilometodějské bohoslovecké fakultě v Litoměřicích. Po vysvěcení krátce působil na Plzeňsku, v Kralovicích, ale jeho cesta nakonec vedla do řeckokatolické církve. Tento měsíc – 1. 11. – jmenován kanovníkem Kolegiátní kapituly Všech svatých na Hradě pražském.

Setkání bylo zahájeno koncelebrovanou mší svatou, hlavním celebrantem byl Mons. Milan Hanuš, který v promluvě na text evangelia sv. Lukáše (Lk 19,45-48) připomněl význam chrámu pro společné setkávání věřících. V besedě se zabýval vztahy obou církví - římskokatolické a řeckokatolické a podtrhl jejich jednotu, jsme jednou z českých a moravských diecézí. Na druhé straně naznačil rozdíly v liturgii, v liturgickém kalendáři a významu zpěvu … jako příklad uvedl slavení velikonočních svátků; přiblížil také východní tradiční velikonoční zvyky - žehnání pokrmů. Setkání se zúčastnil také o. Jaroslav Hulyak, řeckokatolický administrátor farnosti v Mladé Boleslavi, který je ustanoven také pro řeckokatolické věřící v Kladně - Rozdělově.

 

 

Jak šel život - opožděný rozhovor s Jánem Čambálem

Pozor, otevřeno v novém okně. PDFTiskEmail

Aktualizováno Pátek, 19 Listopad 2010 06:47 Napsal uživatel Administrator Sobota, 12 Červenec 2008 10:00

Po odchodu na věčnost Jána Čambála (* 1927, † 23. 10. 2010) si uvědomujeme, jaké velké dílo nám zanechal, odkaz, na který bychom měli navázat, který nás svým způsobem zavazuje … Jeho památku připomíná i rozhovor, který Lukáš Krinke připravil s Jánem Čambálem pro kladenskou kulturní revui Kladno - Záporno (6. číslo); po dohodě s autorem a redakcí časopisu jej zveřejňujeme také na webových stránkách rozdělovské farnosti.

Číst dále: Jak šel život - opožděný rozhovor s Jánem Čambálem

   

Neděle 14. listopadu - 17 hodin - koncert sboru KVAS z Prahy

Pozor, otevřeno v novém okně. PDFTiskEmail

Aktualizováno Čtvrtek, 25 Listopad 2010 18:56 Napsal uživatel Administrator Úterý, 23 Únor 2010 18:57

V neděli 14. listopadu od 17 hodin v rozdělovském kostele sv. Václava – koncert křesťanského pěveckého sboru KVAS z Prahy, který je tvořen lidmi z různých křesťanských sborů... na programu nejrůznější starší písně a rovněž spirituály...jste srdečně zváni … pozvánka (PDF)

Snímky z koncertu

   

Od východu každý den vychází slunce naděje

Pozor, otevřeno v novém okně. Tisk

Aktualizováno Pátek, 15 Září 2017 16:55 Napsal uživatel Pavla Rejhonová Čtvrtek, 14 Říjen 2010 17:35

Od východu každý den vychází slunce naděje, které navrací existenci lidskému rodu … Muži a ženy Východu jsou pro nás znamením Pána, který se vrací (Jan Pavel II., Orientale Lumen, 28)

Rozdělovský farní sbor zahájil nácvik starobylého sborového zpěvu východní církve ke cti a chvále Bohorodičky Akafist (Akathistos). Zkouška každou neděli od 18 hodin v učebně na faře. Další informace Pavla Rejhonová / Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript .


Akathistos – oslavný zpěv východní církve k Panně Marii. Hymnus má dvě části, z nichž první formou poezie rekapituluje evangelijní události Vtělení od zvěstování, narození Krista po útěk do Egypta a návštěvu v chrámu; druhá více teologická a symbolická reflektuje význam Vtělení, respektive je oslavou sestupu Stvořitele z nebeských výšin do neposkvrněného lůna, příchodu Slova v úžasu andělů z bohumilé Panny, jež se stala ochránkyní všech panen, před nedokonalou modlitbou lidí oslavuje Pannu Marii jako světelnou pochodeň, raduje se z odpuštění a velebí Syna i Bohorodičku jako každý živý chrám … (podle Karla Sládka, Mystická teologie východoslovanských křesťanů, 2010, str. 100).Na obrázku pravoslavná ikona - Zvěstování Panny Marie, na rámu ikony vyobrazení jednotlivých ikosů Akafistu

Tímto zpěvem bychom chtěli v rozdělovské farnosti přispět nejen k obohacení blížícího se 1150. výročí příchodu sv. Cyrila a Metoděje do naší vlasti, ale i k prohloubení mariánské úcty a poznání duchovních tradic východních církví. Příprava nápěvu probíhá po konzultacích s přáteli z řeckokatolické a pravoslavné církve.

 

 

   

Zemřel Ján Čambál

Pozor, otevřeno v novém okně. PDFTiskEmail

Aktualizováno Středa, 17 Listopad 2010 14:24 Napsal uživatel Administrator Neděle, 28 Únor 2010 17:14

V sobotu 23. října 2010 zemřel ve věku 83 let náš bratr v Kristu, sbormistr a varhaník a dlouholetý ředitel kůru v kostele sv. Václava v Kladně – Rozdělově Ján Čambál. Neúnavný propagátor odkazu sv. Dona Boska. Rozloučíme se s ním v našem rozdělovském kostele sv. Václava v pátek 29. 10 v 11 hodin. R.I.P.

Parte ve formátu PDF

 

Ján Čambál se svým sborem a přáteli v rozdělovském kostele 19. 5. 2010

 

Foto z pohřebních obřadů v rozdělovském kostele  29. 10. 2010 - liturgii předsedal pražský pomocný biskup Mons. Karel Herbst.

 

Další snímky v galerii

   

Strana 55 z 56

<< Začátek < Předchozí 51 52 53 54 55 56 Další > Konec >>