Svatý Otec – František

Arcibiskup pražský a primas český Jan Graubner

Kladenský vikariát

Doporučujeme

DONÁTOR – podpora nejen kněží v arcidiecézi

MISÁL

LITURGIE

Fotogalerie farnosti

rajce.net | místo pro vaše fotografie

Vítejte na webu Římskokatolické farnosti u kostela sv. Václava Kladno-Rozdělov

--- NOVÝ ZVON U SV. JIŘÍ NAD LIBUŠÍNEM ---

Pozor, otevřeno v novém okně. PDFTiskEmail

Aktualizováno Pondělí, 23 Květen 2022 13:55 Napsal uživatel P. Jaroslav Kučera Pondělí, 23 Květen 2022 13:38

Ochráncům přírody, kteří působí na hradišti u svatého Jiří, chyběl ve zvonici zvon. A tak se snažili nějaký zvon do zvonice získat.

Podařilo se. V pátek 20. května byl nový zvon do zvonice zavěšen pod vedením pana zvonaře Manouška. Několikaleté úsilí Českého svazu ochrany přírody Kladensko bylo korunováno úspěchem. Historicky cenný zvon z roku 1504, který ve zvonici přežil I. i II. světovou válku nepřežil devadesátá léta. Byl zcizen v roce 1996.

Číst dále: --- NOVÝ ZVON U SV. JIŘÍ NAD LIBUŠÍNEM ---

 

POSVÁTNÉ PODŘIPSKO --- DOKSANY A ROUDNICE --- (21. 5. 2022)

Pozor, otevřeno v novém okně. PDFTiskEmail

Aktualizováno Neděle, 22 Květen 2022 17:46 Napsal uživatel P. Jaroslav Kučera Sobota, 21 Květen 2022 17:49

setkání se  spiritualitou premonstrátek v Doksanech--- tam také mše svatá --- poté historické letokruhy kláštera, ve kterých zaznamenány ozvěny života sv. Anežky České. Odpoledne návštěva probošství v Roudnici nad Labem --- tam duchovní odkaz biskupa Jana z Dražic ... gotická nástěnná malba Stromu života; podle některých badatelů právě v Roudnici vznikl překlad Písma svatého do češtiny ... a zaujaly i nové umělecké artefakty, třeba dvě antependia od textilní výtvarnice Evy Brodské, nebo památný  Staroboleslavský praporec od českého malíře Otakara Nejedlého z roku 1905 (je na něm vyobrazena historická podoba náměstí v Roudnici),  v Doksanech to byl zase oltář a pulpit od německého autora †Egino Weinerta ...  V Roudnici měli také troje KŘTINY ...

Číst dále: POSVÁTNÉ PODŘIPSKO --- DOKSANY A ROUDNICE --- (21. 5. 2022)

   

Napsali jsme do Buštěhradského zpravodaje --- Namísto morového sloupu obraz ---

Pozor, otevřeno v novém okně. PDFTiskEmail

Aktualizováno Úterý, 03 Květen 2022 08:14 Napsal uživatel Vladimír Přibyl Úterý, 03 Květen 2022 07:46

Když jsme loni v listopadu prohlíželi nečetný obrazový fond kostela v Buštěhradě, na první pohled mě zaujal obraz, který sice nevyniká kdovíjakou výtvarnou hodnotou, je však starobylý a jeho téma v regionu ojedinělé. Čtenář se setkal na svých cestách s morovými sloupy či sousošími, která dodnes umělecky dotvářejí mnohá náměstí. Naši předci je vztyčovali jako prosebné „přímluvce“ v truchlivých dobách, kdy řádil mor v roce 1680 a pak v období 1713–1715. Smrtonosná byla pro náš kraj epidemie zejména roku 1680. Neznám sice údaje z Buštěhradu, dobové matriky se nedochovaly, ale třeba v nedalekém františkánském klášteře v Hájku zemřelo během léta šest řeholníků, tedy téměř polovina jeho osazenstva; v blízkém Slaném podlehlo moru na 400 obyvatel, podobný rozsah tragédie byl patrně i v Buštěhradě a okolí.

Číst dále: Napsali jsme do Buštěhradského zpravodaje --- Namísto morového sloupu obraz ---

   

Františkánský klášter v Hájku - obrazové střípky z novější historie

Pozor, otevřeno v novém okně. PDFTiskEmail

Aktualizováno Pátek, 22 Duben 2022 09:23 Napsal uživatel Administrator Pátek, 22 Duben 2022 09:18

ZAČÍNÁ POUTNÍ SEZÓNA V HÁJKU. V sobotu 30. 4. se opět scházejí poutníci ve františkánském Hájku ... a snad je na místě publikovat několik obrazových střípků z novější historie putování do Hájku k Panně Marii, vraťme se do doby, kdy se ještě sloužila mše svatá v refektáři, na dřevěné podlaze ... mnozí háječtí poutníci z té doby již odešli ... † P. Bořivoj Bělík z Rozdělova, † P. Jaroslav Ptáček z Unhoště, † P. Josef Moulík z Úhonic, † P. Michal Pometlo ofm od Panny Marie Sněžné, unhošťský kostelník † Karel Sedláček, správce Hájku † Jiří Lang se svým vlčákem Arnoštem a další † věrní poutníci (RIP)

Číst dále: Františkánský klášter v Hájku - obrazové střípky z novější historie

   

Setkání seniorů v postní době

Pozor, otevřeno v novém okně. PDFTiskEmail

Napsal uživatel P. Jaroslav Kučera Středa, 06 Duben 2022 13:54

Setkání seniorů v postní době začalo křížovou cestou v kostele, kterou vedli J. Nováková a Z. Štěpánek. Pokračovalo předčítáním 6 čtení z Legendy o sv. Václavovi od Karla IV., kterou vydalo Arcibiskupství pražské a na němž se výtvarně podílel náš farník Zdirad J. K. Čech. Přišel mezi nás a uvedl skutečnosti o vydání současného překladu legendy. K poslechu jsme vybrali 6 krátkých čtení, které vystihují život sv. Václava, čímž jsme si připomněli jednotlivá fakta o jeho životě v historických souvislostech. Autor kreseb doplnil čtení o odpovědi na otázky některých seniorů.

Číst dále: Setkání seniorů v postní době

   

Strana 10 z 56

<< Začátek < Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Další > Konec >>