Svatý Otec – František

Arcibiskup pražský a primas český Jan Graubner

Kladenský vikariát

Doporučujeme

MISÁL

LITURGIE

Fotogalerie farnosti

rajce.net | místo pro vaše fotografie

Vítejte na webu Římskokatolické farnosti u kostela sv. Václava Kladno-Rozdělov

LUŽICKOSRBSKÉ INSPIRACE – PÉČE O DUŠI

Pozor, otevřeno v novém okně. PDFTiskEmail

Aktualizováno Úterý, 09 Březen 2021 10:30 Napsal uživatel Administrator Úterý, 09 Březen 2021 10:05

Ano, péče o duši je v tomto čase zásadní a inspirativní pro nás mohou být i různá setkání v okolí, které "díky" uzavření v regionu můžeme poznávat důsledněji. A shodou okolností následující zastavení, které nás může nakonec povzbudit, se nachází kousek za hranicí katastru Rozdělova... snad pohraničníci koronaviroví přimhouří oko, budou tolerantní (k místu lze z Rozdělova dojít po lesních pěšinách). Je to sice opět památka funerální, ale zároveň s přesahem lidského osudu a s dotykem kultury menšiny, kterou známe spíše třeba z televize – Lužických Srbů.

TU WOTPUČUJETAJ W MĚRJE /HAŃŽA JEŽKOVA RODŽ. NOWAKOVEC († 15.5.2008) A BOHUSLAV JEŽEK († 2.2.2008) čteme na náhrobku s velkým korpusem Krista na hřbitově v Srbech.

Číst dále: LUŽICKOSRBSKÉ INSPIRACE – PÉČE O DUŠI

 

Z letopisů regionu – černá smrt v roce 1680

Pozor, otevřeno v novém okně. PDFTiskEmail

Aktualizováno Pondělí, 08 Březen 2021 15:38 Napsal uživatel Administrator Pondělí, 08 Březen 2021 13:46

V TÉTO EPIDEMICKÉ TRAGEDII, kdy s vděčností a obdivem sledujeme heroický výkon lékařů a sester a jsme v duchu se všemi nemocnými a opuštěnými, do jejichž životů se vlámal covid, otevíráme s větší pokorou zprávy o utrpení, kdy v době baroku řádil v našem kraji mor. Jistě, můžeme procházet staré matriky, knihy zemřelých. Ale stačí otevřít třeba letopisy piaristické koleje ve Slaném, které uvádějí ve městě na čtyři sta obětí.

Máme po ruce i skříňové nekrologium slánských františkánů - skříňka, uvnitř které nalezneme seznam zemřelých františkánů, které vypovídá o tom, že pod loretou je hrobka, kde také byli uloženi františkáni – oběti blíženecké lásky. Jejich jména, zanesená v nekrologiu slánských bratří, zaznívala v den jejich úmrtí při jejich společné modlitbě v oratoři za hlavním oltářem.

Číst dále: Z letopisů regionu – černá smrt v roce 1680

   

K jedné nástěnné malbě v kladenském zámku

Pozor, otevřeno v novém okně. PDFTiskEmail

Aktualizováno Neděle, 28 Únor 2021 18:21 Napsal uživatel Administrator Sobota, 27 Únor 2021 17:00

DUCHOVNÍ ČETBA DO POSTNÍ DOBY / Druhá neděle postní (B) – Druhá neděle postní (B) – Čtení z První knihy Mojžíšovi, a tom jak Bůh zkoušel Abraháma, nás zavede i do kladenského zámku, do bývalé rezidence břevnovských benediktinů, k prohlídce jeho malířské výzdoby.  Barokní freska Jana Karla Kováře - Obětování Izáka – na chodbě patra rezidence inspirovala biblistu Josefa Hřebíka, aby se "zastavil" nad starozákonním biblickým textem, jeho stať přinášíme zájemcům do doby postní i s fotografiemi maleb z kladenského zámku. Původně byl otištěn v Poslu z Budče v roce 2000, tedy před 20 lety, utíká to.

Stať ke stažení zde

   

Postní PRAMENY 2021

Pozor, otevřeno v novém okně. PDFTiskEmail

Aktualizováno Čtvrtek, 11 Únor 2021 08:46 Napsal uživatel P. Jaroslav Kučera Čtvrtek, 11 Únor 2021 08:30

Dostáváte do ruky postní a Velikonoční Zpravodaj Prameny 2/21. Obsahuje úvod od našeho pana faráře Kučery, 3 otázky pro…., tentokrát položené varhanici M. Vavruškové. Následuje příspěvek katechetky Mgr. Vrbové k výuce náboženství, dále pak něco z toho, co se událo, co nás čeká, předběžný program bohoslužeb o Velikonocích 2021. Vše s tím, abyste sledovali program, který se může vzhledem k opatřením COVIDu měnit. Helena Raifová, redaktorka.

K nahlédnutí zde

   

Benediktinský kříž v Rozdělově obnoven

Pozor, otevřeno v novém okně. PDFTiskEmail

Aktualizováno Sobota, 06 Únor 2021 10:55 Napsal uživatel P. Jaroslav Kučera Sobota, 06 Únor 2021 09:32

Sníh s deštěm a před námi nově obnovený KŘÍŽ SVATÉHO BENEDIKTA na rozdělovském kostele sv. Václava ... duchovní zbraň právě do této doby. A také vzpomínka na jeho "světitele" – břevnovského arciopata Anastáze Opaska, OSB, který jej požehnal 24. 5. 1997, kdy jsme si připomínali výročí sv. Vojtěcha (proto ty letopočty 997-1997 a motiv slavníkovských růží).

Kéž opravený kříž je povzbuzením nejen pro ty, kdo do kostela pravidelně přicházejí, ale i pro všechny lidi dobré vůle z města a pro ty, kteří do Kladna okolo kostela přijíždějí. Kéž Bůh je naším Světlem!

Snímky opraveného kříže, foto z jeho žehnání kříže, pamětní "svatý obrázek" s vysvětlením iniciál od Zdirada Čecha a fotografie z výstavy o Anastázi Opaskovi v břevnovském klášteře v dubnu 2013; barokní freskař J. K. Kovář  zachytil na jedné klenbě i podobu Kladna, tehdy součást břevnovského panství.

   

Strana 15 z 52

<< Začátek < Předchozí 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 Další > Konec >>