Svatý Otec – František

Arcibiskup pražský a primas český Jan Graubner

Kladenský vikariát

Doporučujeme

MISÁL

LITURGIE

Fotogalerie farnosti

rajce.net | místo pro vaše fotografie

Vítejte na webu Římskokatolické farnosti u kostela sv. Václava Kladno-Rozdělov

K 250. výročí narození Ludwiga van Beethovena

Pozor, otevřeno v novém okně. PDFTiskEmail

Aktualizováno Neděle, 13 Prosinec 2020 21:01 Napsal uživatel Vladimír Přibyl Neděle, 13 Prosinec 2020 12:25

LETOŠNÍ ADVENTÍ ČAS MÁME KULTURNĚ OKOŘENĚN, neboť si připomínáme významné 250. výročí narození Ludwiga van Beethovena. Mnohé zaujal i článek v Katolickém týdeníku od prof. Jana Štefana –   Očekávám život budoucího věku.

Při poslechu geniální  Beethovenovy hudby si můžeme připomenout skutečnost, o které málokdo ví. V Budeničkách u Zlonic, pohybujeme se stále na kladenském vikariátu, v knížecí hrobce Kinských je pochován Ferdinand Kinský, který společně s knížetem Lobkovicem nabídli v roce 1809 Beethovenovi doživotní plat čtyř tisíc zlatých, aby jej udrželi v Rakousku, když na hudebního skladatele dolehla bída. Ferdinand Kinský zemřel tragicky při pádu z koně při jízdě v zámeckém parku v Chotkově Veltrusích 2. 11. 1812.

Tvorba významných umělců byla často podporována ušlechtilými skutky druhých, jejich štědrostí. A u Kinských je možné jmenovat více takových skutků... a cesty některých vedou do nedalekého budenického zámku.

"Bože, ty shlížíš do mého nitra, ty je znáš, ty víš, že v něm sídlí láska k lidem a náklonnost k dobrým skutkům"... napsal Beethoven v Heiligenstadtské závěti (6. 10. 1802)...

Obrazová galerie zde

 

Adventní PRAMENY 2020

Pozor, otevřeno v novém okně. PDFTiskEmail

Aktualizováno Středa, 02 Prosinec 2020 09:48 Napsal uživatel Administrator Středa, 02 Prosinec 2020 09:46

Předkládáme vám Zpravodaj Prameny 1/21, který má jen informační charakter. Tiskli jsme ho sami, jelikož tiskárny jsou vzhledem k opatřením Coronaviru zatím zavřené.

Jak vidíte, nabádáme vás ke sledování změn, které mohou přijít ve výše uvedené skutečnosti.

Za redakci zdraví Helena Raifová

Ke stažení zde

   

Jubilejní rok následovníků sv. Norberta – po stopách premonstrátů v našem regionu

Pozor, otevřeno v novém okně. PDFTiskEmail

Aktualizováno Sobota, 02 Leden 2021 20:40 Napsal uživatel Vladimír Přibyl Úterý, 17 Listopad 2020 09:20

Na začátku adventu 2020 bude zahájen Jubilejní rok, ve kterém premonstráti celého světa budou slavit 900 let od založení prvního kláštera v údolí Prémontré ve Francii. Zakladatelem byl sv. Norbert, jehož ostatky jsou dodnes uloženy a uctívány v Praze na Strahově, kam byly převezeny v 17. století; sv. Norbert je tak jedním z našich zemských patronů. A toto mimořádné výročí i připravovaný duchovní a kulturní program nás může v této době omezených kontaktů inspirovat k tomu, abychom se podívali i na náš kraj, na náš vikariát, a hledali stopy působení následovníků sv. Norberta.

Ostatně je to vedle františkánské a nyní i karmelitánské řeholní spirituality jeden z duchovních pramenů, ze kterého můžeme v tomto čase čerpat. Nestavíme dnes přece na „zeleném drnu“, ale můžeme se inspirovat těmi, kteří snášeli tíhu horka na vinici Páně a předešli nás na věčnost.

Znak Josefa Winkelburga – posledního probošta (s titulem opata) kláštera premonstrátek v Doksanech (*1715, †1796) nad vstupními dveřmi na mlýně v Sazené (1762)

 

Číst dále: Jubilejní rok následovníků sv. Norberta – po stopách premonstrátů v našem regionu

   

Arcidiecézní charita Praha – Dušičková sbírka na charitní činnost

Pozor, otevřeno v novém okně. PDFTiskEmail

Aktualizováno Středa, 04 Listopad 2020 21:07 Napsal uživatel Administrator Středa, 04 Listopad 2020 20:57

Vzhledem k současné situaci ve společnosti je práce charity velmi zatížena pomocí lidem postiženým nákazou. Charita se běžně stará o velký počet nemocných a opuštěných lidí, o osoby bez domova, o matky s dětmi a mnoho dalších skupin potřebných lidí. Nyní je vše komplikováno jak nutnými hygienicko-bezpečnostními opatřeními, tak nárůstem žádostí o pomoc nemocným, ale také úbytkem nakažených zaměstnanců nebo zaměstnanců v karanténě.

Jak jsem se mohl přesvědčit, jedná se o velice náročnou práci. Ač se o službě charit v médiích nehovoří, máme v ní cenné svědectví o křesťanské solidaritě s trpícími.

Děkuji Vám za podporu charitní práce a pomoc všem potřebným i díky rozšíření této výzvy k alternativní sbírce. Získané finance budou věnovány na pomoc seniorům a lidem postiženým v souvislosti s pandemií COVID-19.

Jak postupovat?

Místo daru v kostelní sbírce na činnost charity, prosíme, věnujte svůj dar přímo na účet Arcidiecézní charity Praha:

Bankovní spojení: 749011/5500

variabilní symbol pro tuto mimořádnou sbírku: 2303

Za všechny dary mnohokrát děkujeme.

MONS. JAN BALÍK, generální vikář a prezident Arcidiecézní charity Praha

   

ODPUSTKY A DUŠIČKY

Pozor, otevřeno v novém okně. PDFTiskEmail

Aktualizováno Sobota, 31 Říjen 2020 05:43 Napsal uživatel P. Jaroslav Kučera Pátek, 30 Říjen 2020 14:04

Otevřeme-li knihu Předpisů a ustanovení o odpustcích (Enchiridion odpustků), můžeme být v údivu, kolik modliteb je obdařeno odpustky. Máme-li vyjmenovat alespoň ty nejznámější: růženec, křížovou cestu, Anděl Páně, litanie, Te Deum, Věřím v Boha, Zdrávas Královno…

Plnomocné odpustky (o odpustcích více Katechismu katolické církve odst. 1471-1479) je možné získat také za zvláštních okolností, a to v den posvěcení kostela, při duchovních cvičeních, eucharistickém průvodu, misiích, papežském požehnání, o poutích, prvním svatém přijímání, primici…

Odpustky jsou v našem povědomí nejvíce na začátku listopadu v období Dušiček, při Vzpomínce na všechny věrné zemřelé. V tomto období si odpustky uvědomujeme a jsou využívány snad nejčastěji. Známe podmínky k získání odpustku: vyloučení zalíbení v hříchu, vykonat skutek, na který je odpustek vázán. A všeobecné podmínky jsou: vykonat svatou zpověď, přistoupit ke Stolu Páně, pomodlit se na úmysl papeže.

Je na místě také připomenout, že odpustková praxe má za účel obnovovat v srdcích věřících důvěru v milosrdenství Boží, nikoliv však podporovat lehkomyslnost ve věcech spásy, a proto jsou odpustky vázány na určité podmínky. Přitom však ponechává Církev věřícím plnou svobodu: to znamená, že nikdo není k získání odpustků povinen nebo nucen.

PAMÁTKA ZEMŘELÝCH – PONDĚLÍ 2. 11. 2020 – MODLITBA U KŘÍŽE NA ROZDĚLOVSKÉM HŘBITOVĚ OD 10 HODIN

 

Číst dále: ODPUSTKY A DUŠIČKY

   

Strana 17 z 52

<< Začátek < Předchozí 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 Další > Konec >>