Vítejte na webu Římskokatolické farnosti u kostela sv. Václava Kladno-Rozdělov
ZE SVÝCH RUKOU VYTVOŘIT TRŮN
Aktualizováno Neděle, 18 Říjen 2020 13:40 Napsal uživatel P. Jaroslav Kučera Neděle, 18 Říjen 2020 13:14
Ke způsobu přijímání Eucharistie v době pandemie
Bratři a sestry, současná doba nás tiskne a do každodenního života z víry přináší různá omezení, která směřují k tomu, abychom se i my snažili alespoň částečně eliminovat šíření nákazy a chránit ty, kteří jsou mezi námi ve farnosti zvláště zranitelní – a těch, jak víme, je přece jen ve farnosti mnoho.
Proto mnozí diecézní biskupové dali svým věřícím doporučení, či přímo vydali rozhodnutí o tom, že v době epidemie covid-19 má být Eucharistie přijímána na ruku – což je obecně v církvi latinského obřadu jedna z legitimních možností. Důvod je jasný – nákaza se šíří kapénkovou infekcí, nejvíce tedy ze sliznic úst a nosu při dýchání, kašlání a kýchání – a proto podávání do otevřených úst znamená vyšší riziko přenosu infekce rukama podávajícího na druhého než podávání na ruku.
Přijímání Eucharistie na ruku má ovšem svoji ušlechtilou formu, o kterou je třeba dbát a která se odvozuje ještě z antické praxe. Mnohým lidem je málo známa a i v naší farnosti máme v této oblasti rezervy, jak ukazuje praxe. Nejde jen o estetiku nebo vlastní „techniku“ přijetí Těla Páně, ale především o vtělený duchovní postoj věřících.
Celý text ke stažení zde
Kdo nezná Bibli, nezná Krista...
Aktualizováno Čtvrtek, 01 Říjen 2020 13:57 Napsal uživatel Administrator Čtvrtek, 01 Říjen 2020 11:56
Za „velkého učitele a otce církve, který položil bibli do středu svého života“ označil papež František v apoštolském listě svatého Jeronýma († 420), jehož velké výročí smrti si letos připomínáme. Svatý Jeroným církvi zanechal „oddanost Písmu svatému, živoucí a citlivou lásku k psanému Božímu slovu,“ říká Svatý otec v tomto novém apoštolském listě, který vychází k příležitosti 1600 let od smrti svatého Jeronýma.
V Rozdělovském kostele měl o památce sv. Jeronýma k významu tohoto teologa pro církev promluvu biblista Josef Hřebík, text jeho homilie ke stažení zde...
Svatováclavské PRAMENY 2020
Aktualizováno Sobota, 26 Září 2020 08:54 Napsal uživatel Administrator Pátek, 25 Září 2020 21:30
Zpravodaj PRAMENY 4/2020 vychází jako Svatováclavský. I náš kostel je Svatováclavský. Obsahuje úvodník P. Kučery k začátku školního roku v době, kdy COVID neustupuje a my doufáme, že děti se budou učit společně ve škole, a ne doma u počítačů. V informacích o výuce náboženství avizujeme 1100. výročí sv. Ludmily. Vzpomínáme na J. Čambála, sbormistra bývalé Scholy cantorum sanctae Caeciliae, který zemřel před 10 lety. Další připomínkou je 30. výročí vzniku Církevní mateřské školy Radost v Kladně. Všímáme si i našich ministrantů a jejich služby pro nás všechny. Stále žijeme v nemocné době kolem nás, připomínáme nejen to, co se událo, ale i to, co mělo být a kvůli Covidu nebude …Příští číslo již odstartuje 25. ročník vydávání farních Pramenů… (za redakci Helena Raifová)
K přečtení zde
Výuka náboženství – školní rok 2020/2021
Aktualizováno Sobota, 29 Srpen 2020 07:19 Napsal uživatel Administrator Sobota, 29 Srpen 2020 06:59
Základní informace
- Výuka náboženství probíhá v pátek odpoledne
- ve 14:00 začíná náboženství pro předškoláky a děti 1. stupně, které se dělí na mladší (předškoláci a 1. třída), které vede Kristina Havlíková, a starší (2.-5. třída), které vede Eliška Vrbová
- v 15:00 začíná náboženství pro děti 2. stupně pod vedením otce Jaroslava
- S dětmi se společně modlíme, čteme biblické příběhy a přemýšlíme nad jejich významem pro nás – snažíme se dětem ukázat Boží lásku a to, že Bůh počítá s každým z nás
- Používáme různé pomůcky a obrázky, aby pro děti byla témata zajímavá
- Během hodin mají děti také prostor na to, aby si téma samy zpracovaly pomocí malování, omalovánek nebo tvorby koláží
- Jednou za dva roky v rámci výuky náboženství pro 2.-5. třídu probíhá příprava na první svaté přijímání – příprava začne letos v září 2020 a první svaté přijímání je plánováno na květen/červen 2021
- Letošní školní rok navíc budou děti 1. stupně objevovat příběh sv. Ludmily, jejíž výročí 1100 let od smrti si připomeneme příští rok – pokud to situace dovolí, na jaře uskutečníme výlet na některé z míst, která jsou se sv. Ludmilou spojená
Střípky z církevních dějin regionu
Aktualizováno Neděle, 23 Srpen 2020 08:56 Napsal uživatel Administrator Neděle, 23 Srpen 2020 08:35
PŘED 35 LETY ZEMŘEL FRANTIŠEK X. KRBA O. CR. S blížícím se svátkem sv. Bartoloměje si ve vikariátu připomínáme památku kněze Františka Xavera Krby O. Cr. (* 1921, † 1985). Na kněze byl vysvěcen 9. 3. 1947, profesem u křížovníků s červenou hvězdou se stal v roce 1945. František Krba působil jako kaplan od roku 1947 v křížovnické farnosti ve Starém Kníně, v roce 1959 se stává administrátorem v Unhošti – odtud spravoval i farnosti v Hostouni a Svárově; vikářem kladenského vikariátu v letech 1969 až 1974.
František X. Krba byl významnou osobností kladenského vikariátu, který se výrazně zasadil o rozvoj unhošťské farnosti. Po náročné opravě interiéru tamního kostela sv. Petra a Pavla realizoval ve spolupráci se sochařem Karlem Stádníkem jeho citlivou a zdařilou úpravu v duchu II. Vatikánského koncilu. V této pro církev nelehké době se mu podařilo pořídit ve zvonařské dílně Rudolfa Manouška kolekci zvonů pro unhošťský kostel. Ty byly požehnány biskupem Františkem Tomáškem v roce 1973 za účasti mnoha věřících z města i širokého okolí a při této příležitosti zazpívali umělci z pražského Národního divadla, a to v čele s Eduardem Hakenem. Tato slavnostní událost měla v té době v regionu velký ohlas ovšem k nelibosti mocných; což nakonec „přispělo“ k ukončení Krbova působení ve funkci okrskového vikáře.
František X. Krba O.Cr. zemřel náhle 26. 8. 1985 u oltáře při poutní mši svaté v kostele sv. Bartoloměje v Hostouni, byl pochován 2. 9. na hřbitově v Unhošti poblíž kaple sv. Barbory mezi ostatními zesnulými duchovními z řádu křížovníků s červenou hvězdou. R. I. P.
Více článků...
Strana 19 z 52
<< Začátek < Předchozí 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 Další > Konec >>