Svatý Otec – František

Arcibiskup pražský a primas český Jan Graubner

Kladenský vikariát

Doporučujeme

DONÁTOR – podpora nejen kněží v arcidiecézi

MISÁL

LITURGIE

Fotogalerie farnosti

rajce.net | místo pro vaše fotografie

Vítejte na webu Římskokatolické farnosti u kostela sv. Václava Kladno-Rozdělov

OKNA DO NEBE (II.) / Z KOSTELA SV. PROKOPA V LIBUŠÍNĚ

Pozor, otevřeno v novém okně. PDFTiskEmail

Aktualizováno Pondělí, 22 Březen 2021 17:02 Napsal uživatel Administrator Pondělí, 22 Březen 2021 09:14

Po návštěvě kostela v Dřetovicích jsme zajeli za dalšími malovanými okny do nebe – tentokrát do Libušína ke sv. Prokopu. Stavba z roku 1908 brala ohled na poddolování obce, je ve svém úhrnu skromnější, a to včetně novogotického mobiliáře. Ale libušínská vitrážová okna jsou parádní, podíl na tom má vedle kvalitního řemesla dílny Jana Kryšpína z Prahy (shodně jako v Dřetovicích) zejména autor jejich návrhu – Adolf Liebscher (* 1857, † 1919), známý malíř a ilustrátor, ostatně také autor fresek ve zlonickém kostele.

 

Číst dále: OKNA DO NEBE (II.) / Z KOSTELA SV. PROKOPA V LIBUŠÍNĚ

 

OKNA DO NEBE (I.) / Z KOSTELA SV. VÁCLAVA V DŘETOVICÍCH

Pozor, otevřeno v novém okně. PDFTiskEmail

Aktualizováno Pondělí, 22 Březen 2021 12:28 Napsal uživatel Administrator Čtvrtek, 18 Březen 2021 16:09

Na rubu gotických desek českých Madon bývá často znázorněno "okno do nebe".  A vitráže v kostele sv. Václava v Dřetovicích takovým oknem skutečně jsou. Ano, jakou péči věnovali předchozí generace našim chrámům i na českém venkově. Dodnes můžeme obdivovat práci pražské dílny vitrážistů Jana Kryšpína, která tato okna zhotovila ... je to krása, řekneme si.

Krása spasí svět! Pronesl kníže Myškin v Dostojevského románu Idiot... a krása má mystický charakter... V Dřetovicích se navíc díváme průhledem do nebe skrze svaté, které si letos zvláště připomínáme – sv. Josefa a sv. Ludmilu – oba tvoří se sv. Václavem a Pannou Marií skvělé společenství do této pochmurné zavirované doby ... a zítra máme Slavnost sv. Josefa – Snoubence Panny Marie ... vzhůru srdce, přátelé...!

   

SČÍTANÍ LIDU 2021 – PŘIHLAŠME SE K NAŠÍ CÍRKVI

Pozor, otevřeno v novém okně. PDFTiskEmail

Aktualizováno Středa, 24 Březen 2021 09:27 Napsal uživatel P. Jaroslav Kučera Středa, 17 Březen 2021 09:55

Vážení, 27. března 2021 začne sčítání lidu, které bylo naposledy před deseti lety. Tak jako minule, i tentokrát bude odpověď na otázku příslušnosti k náboženské víře a příslušnosti k církvi dobrovolná. Z pohledu katolické církve je příslušnost k církvi dána křtem.

Katolík je ten, kdo byl v církvi katolické pokřtěn, a tato skutečnost byla zaznamenána do církevních matrik. Za posledních sto let prošla evidence náboženského vyznání a příslušnosti k církvi několika změnami, a nyní je dobrovolná. Česká biskupská konference v roce 2020 publikovala statistický údaj, akceptovaný odbornou veřejností, který říká, že v České republice je v současnosti pokřtěno v katolické církvi 4,591 mil. obyvatel, tedy 43 % obyvatelstva.

Číst dále: SČÍTANÍ LIDU 2021 – PŘIHLAŠME SE K NAŠÍ CÍRKVI

   

LUŽICKOSRBSKÉ INSPIRACE – PÉČE O DUŠI

Pozor, otevřeno v novém okně. PDFTiskEmail

Aktualizováno Úterý, 09 Březen 2021 10:30 Napsal uživatel Administrator Úterý, 09 Březen 2021 10:05

Ano, péče o duši je v tomto čase zásadní a inspirativní pro nás mohou být i různá setkání v okolí, které "díky" uzavření v regionu můžeme poznávat důsledněji. A shodou okolností následující zastavení, které nás může nakonec povzbudit, se nachází kousek za hranicí katastru Rozdělova... snad pohraničníci koronaviroví přimhouří oko, budou tolerantní (k místu lze z Rozdělova dojít po lesních pěšinách). Je to sice opět památka funerální, ale zároveň s přesahem lidského osudu a s dotykem kultury menšiny, kterou známe spíše třeba z televize – Lužických Srbů.

TU WOTPUČUJETAJ W MĚRJE /HAŃŽA JEŽKOVA RODŽ. NOWAKOVEC († 15.5.2008) A BOHUSLAV JEŽEK († 2.2.2008) čteme na náhrobku s velkým korpusem Krista na hřbitově v Srbech.

Číst dále: LUŽICKOSRBSKÉ INSPIRACE – PÉČE O DUŠI

   

Z letopisů regionu – černá smrt v roce 1680

Pozor, otevřeno v novém okně. PDFTiskEmail

Aktualizováno Pondělí, 08 Březen 2021 15:38 Napsal uživatel Administrator Pondělí, 08 Březen 2021 13:46

V TÉTO EPIDEMICKÉ TRAGEDII, kdy s vděčností a obdivem sledujeme heroický výkon lékařů a sester a jsme v duchu se všemi nemocnými a opuštěnými, do jejichž životů se vlámal covid, otevíráme s větší pokorou zprávy o utrpení, kdy v době baroku řádil v našem kraji mor. Jistě, můžeme procházet staré matriky, knihy zemřelých. Ale stačí otevřít třeba letopisy piaristické koleje ve Slaném, které uvádějí ve městě na čtyři sta obětí.

Máme po ruce i skříňové nekrologium slánských františkánů - skříňka, uvnitř které nalezneme seznam zemřelých františkánů, které vypovídá o tom, že pod loretou je hrobka, kde také byli uloženi františkáni – oběti blíženecké lásky. Jejich jména, zanesená v nekrologiu slánských bratří, zaznívala v den jejich úmrtí při jejich společné modlitbě v oratoři za hlavním oltářem.

Číst dále: Z letopisů regionu – černá smrt v roce 1680

   

Strana 18 z 56

<< Začátek < Předchozí 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 Další > Konec >>